Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Aktuální téma: konec chovů

Zvyšující se náklady ve spojení s nízkými výkupními cenami nutí chovatele prasat, drůbeže a skotu uvažovat nad uzavřením chovů.
Aktuální téma: konec chovů

Ceny energií, krmiv či hnojiv neustále rostou. Výkupní ceny naopak klesají, např. u prasat činil meziroční propad 8 % (pozn. u drůbeže 0,4 %, u vajec a býků 5 % a u mléka 9 %). Zemědělci tak v říjnu prodávali 1 kilogram živé váhy prasete v průměru okolo 25 Kč, což je podle slov prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala nejméně od vzniku samostatné republiky. Doležal také uvedl, že na každém kilogramu vepřového masa chovatel tratí cca 8 Kč, v přepočtu na zvíře se jedná o prodělek v rozmezí zhruba 800 – 1200 Kč.

Prezident komory očekává, že nejvýznamnější období přijde okolo Nového roku, kdy se sejdou akcionáři zemědělských podniků na valných hromadách a budou rozhodovat, jak se k nevýdělečnému byznysu postaví – zda pokračovat, skončit, případně v jaké míře snížit počty chovaných zvířat.

„Že reálně hrozí, že se zavřou farmy, to vím. Znova naskočit do toho, když se zvedne cena, je strašně těžké. Dělají se plány na rok dopředu na zástav brojlerů,“ prohlásil místopředseda představenstva PROAGRO Nymburk Zdeněk Mlázovský, který sám avizoval zmenšení chovu ve vlastní společnosti. Pro představu doplnil, že aby se jeho firmě živočišná výroba vyplatila, musel by vzhledem k současným cenám zdražit o 20 až 30 haléřů na jedno vejce, o 5 až 6 Kč za kilogram brojlera a o 15 Kč na kilogram vepřového v živé váze.

Lze konstatovat, že výkupní ceny se v daných sektorech drží již 20 let na přibližně stejné úrovni. „Jestli se něco v posledních letech mění, tak to není cena zemědělských výrobců, ale rozdíl mezi cenou zemědělských výrobců a tím, co platí spotřebitel,“ potvrdil Doležal. Přitom znatelný nárůst zaznamenaly režijní náklady. U chovatelů prasat zní čísla následovně – až o 25 % za krmiva, o 5 až 40 % za energie, o 35 % za naftu a v rozmezí 4 – 6 % vzrostla mzda zaměstnanců. Chovatelé drůbeže zaznamenali následující růst cen – až 25 % krmiva, 300 % elektřina, až 400 % plyn, 35 – 40 % u nafty a 5 – 7 % mzdy (pozn. v tomto případě nemůžeme opominout budoucí výdaje při předělávce chovů na podestýlkovou technologii). V rámci chovu skotu hovoříme o zdražení krmiva o 20 %, nafty o 28 % a elektřiny o 100 a více procent.

Pomyslný poslední hřebíček do rakve by pak mohlo znamenat omezení zemědělských dotací.

 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder