Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Desítky lidí se po návštěvě asijské restaurace v Hradci Králové potýkají se střevními potížemi

Podnět k epidemiologickému šetření přišel z kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Hradec Králové. Právě její pracovníci se obrátili na krajskou hygienickou stanici s tím, že evidují pacienty se zvracením, průjmem a zvýšenou teplotou. Společný jmenovatel obtíží vyšel najevo obratem – návštěva či dovoz jídla z asijské restaurace Chich foods, která sídlí centru Hradce Králové na Velkém náměstí.
Desítky lidí se po návštěvě asijské restaurace v Hradci Králové potýkají se střevními potížemi

Hradecká Krajská hygienická stanice (KHS) okamžitě nařídila uzavření provozovny a její sanitaci. „V rámci kontroly provozovny bylo odebráno celkem pětadvacet vzorků. V osmi případech šlo o suroviny, v sedmnácti případech o stěry z povrchů, náčiní a z rukou zaměstnanců. Výsledky by měly být k dispozici v první polovině příštího týdne. Zaměstnanci byli zároveň odesláni k provedení vyšetření s ohledem na vyloučení možného nosičství nákazy,“ uvedla v úterý mluvčí KHS Veronika Krejčí.

Do středy zaznamenali hygienici výše zmíněné obtíže u 89 strávníků. Salmonelóza byla potvrzena u 35 osob. Není vyloučeno, že postižených bude i nadále přibývat. Příčina nákazy je pravděpodobně konzumace vietnamské arašídové omáčky z dané restaurace.

Provozovna může být otevřena až po ověření účinnosti přijatých opatření a rozhodnutí KHS. Sama majitelka, která se v pondělí v noci všem veřejně omluvila na sociální síti Facebook, však prohlásila: „Pobočka na Velkém náměstí už nebude nikdy znovu otevřena, nerada bych, aby to zasáhlo i jiné pobočky, kterých se to netýká.“ Její podnik má pobočky ještě v Jaroměři a v Kostelci nad Orlicí.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder