Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Druhý ročník systému kvality Q CZ konzumních brambor je za námi

Zajišťovatelem certifikace, která spotřebitelům mj. dává záruku vysoké kvality, konzumních brambor a jejich produktů v režimu kvality Q CZ je Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ). Loni (pozn. ve druhém roce čtyřletého certifikačního cyklu) jich ÚKZÚZ vydal 29.
Druhý ročník systému kvality Q CZ konzumních brambor je za námi

Proces certifikace konzumních brambor a produktů z nich v režimu kvality Q CZ začal zkraje roku 2021. V průběhu daného roku získalo 102 žadatelů dohromady 145 certifikátů.

Loni bylo podáno celkem 26 platných žádostí, přičemž certifikát byl ve 23 případech vydán pro produkt B1 – konzumní brambory pěstované v režimu Q CZ a 6 se týkalo produktů B2/1-3 – konzumní brambory zabalené a upravené v režimu kvality Q CZ.

O ukončení účasti v procesu certifikace zažádalo 10 pěstitelů, resp. držitelů certifikátu pro produkt B1, a jeden zpracovatel, resp. držitel certifikátu pro produkt B2/2.

Dozorová inspekce, jejíž hlavní cíl spočíval v posouzení jednotlivých parametrů certifikovaných produktů, se loni uskutečnila u 91 držitelů certifikátů z roku 2021. Výsledky potvrdily, že konzumní brambory vyprodukované na území České republiky poskytují spotřebitelům záruku kvality, dohledatelnost historie produktu od uvedení na trh přes zpracovatele až po pěstitele, a dokonce i možnost sledování systému pěstování.

Přehled vydaných certifikátů i podmínky pro podání žádosti, kterou letos mohou pěstitelé a zpracovatelé brambor podávat do 30. dubna, naleznete na oficiálních webových stránkách ÚKZÚZ.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder