Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Inspekce informuje o dalších dvou výrobcích nebezpečných pro alergiky

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v tržní síti odhalila dvě šarže různých potravin, které několikanásobně překročily obsah alergenních látek deklarovaný na etiketě.
Inspekce informuje o dalších dvou výrobcích nebezpečných pro alergiky

Prvním výrobkem je PRESTIGE HYPER CLASSIC – Oplatka máčená „HYPER“ Classic s datem minimální trvanlivosti 21/12/2020, šarže L069525 od výrobce Prestige 96, a.s., ul. Dalga Laka 6, Velko Tarnovo, 5000 Bulharsko, země původu: Bulharsko. Informace na obalu uvádí: „Může obsahovat stopy burských oříšku.“ Laboratorní analýza naměřila koncentraci alergenu arašídů v množství 5843 miligramů na kilogram (mg/kg), přičemž maximální povolené hodnoty pro stopové množství jsou stanoveny na 25 mg/kg. Potravinu tedy lze považovat za rizikovou pro lidi trpící alergií či intolerancí na burské oříšky. Vzorek inspektoři brali v provozovně firmy NORMA, k.s. a dle nabývacích dokladů nevyhovující šarže čítala 9750 ks balení.

Druhý vzorek byl odebrán v provozovně obchodního řetězce Lidl Česká republika v.o.s. a to CHOCOLATE IRISH CREAM LIQUEUR alk. 15% vol., šarže L19 004 306, jehož výrobcem je Terra Limited, Institute Road, Bailieboro, Co. Cavan, Irsko. Na etiketě se výrobce zmiňuje, že „Obsahuje stopy mléka“. Hodnotu mléčné bílkoviny, kterou prokázal laboratorní rozbor, ve výši 21699 mg/kg však rozhodně nelze považovat za stopovou. Stopový výskyt je uznatelný v množství maximálně 25 mg/kg. I v tomto případě by mohla potravina ohrozit zdraví osob s alergií nebo intolerancí na výše zmíněný alergen. Podle předložených dokladů nevyhovující se jednalo o šarži celkem 29376 ks lahví.

Oba kontrolované subjekty musí dané potraviny stáhnout ze všech svých poboček a ZSPI s nimi zahájí správní řízení o uložení sankce. Spotřebitelé, kteří mají nějakou z předmětných šarží potravin doma a trpí alergií, případně intolerancí na uvedené složky, by se měli jejich konzumaci vyvarovat.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder