Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Klamavě značené tygří krevety v tržní síti

Státní veterinární správa (SVS) zjistila, že se na tuzemském trhu prodávaly tygří krevety s klamavým značením. Neodpovídala deklarovaná hmotnost ani obsah masa.
Klamavě značené tygří krevety v tržní síti

Konkrétně se jednalo o potravinu BLACK TIGER PD SHRIMPS – zmrazené tygří krevety bez hlavy loupané, šarže: VN734VI159, datum minimální trvanlivosti: 21. 6. 2024, datum výroby: 26. 2. 2022, země původu: Vietnam. Distributorem zásilky o celkové hmotnosti 3 600 kg byla společnost Julia Alex asianfood s.r.o., Praha-Libuš.

Odebraný vzorek nevyhověl v parametru čistá hmotnost, kdy namísto slibovaných 800 g laboratoř naměřila pouhých ±15 % 736 g, a také v obsahu čistého masa, který činil ±10 % 72,76 % oproti avizovaným 96 %.

Inspektoři kontrolu skladu výše zmíněného distributora provedli s tím, že obdobný prohřešek u něj řešili už v srpnu loňského roku.

V současné chvíli už se výrobek na trhu nenachází, byl rozprodán== v rámci maloobchodní sítě konečným zákazníkům. Spotřebitelé, kteří danou potravinu mají doma, což vzhledem k datu trvanlivosti nelze vyloučit, ji mohou vrátit v místě nákupu a dostanou zpět peníze.

SVS případ vložila do evropského systému pro oznamování falšovaných potravin Food Fraud a s kontrolovanou osobou zahájila správní řízení o uložení sankce. Výši pokuty ovlivní skutečnost, že se jedná o recidivu.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder