Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Kontrola automatů na čokoládu dopadla špatně! Mléko je náhražka a čokoláda není čokoláda

Téměř dvě třetiny provozovatelů nápojových automatů klamou své zákazníky. Konkrétně Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila porušení předpisů u označování některých prodávaných nápojů z automatu. Nejzávažnějším prohřeškem byl mnohem nižší než požadovaný obsah kakaového prášku. Ukazují to její závěry.
Kontrola automatů na čokoládu dopadla špatně! Mléko je náhražka a čokoláda není čokoláda

Podle legislativy musí být k přípravě nápoje s označením „čokoláda“ použita směs, která obsahuje alespoň 25 procent kakaového prášku. Kontrola proběhla u 47 provozovatelů, z toho u 34 inspektoři zjistili, že používají směsi s nižším obsahem kakaa. Obsah kakaa ve směsi se ve většině případů pohyboval od 6 do 15 procent.

Podobné případy byly zjištěny i u nápojů, kde bylo v názvu napsáno „mléko“ či „s mlékem“. Místo mléka uvedené v názvu, které se přidává v automatech do kávy kontrola prokázala, že zde ve většině případů byla použita instantní náhrada s mléčnými bílkovinami nebo třeba laktózou.

Inspektoři také dále prověřovali obsah označování alergenových složek, čistotu automatů, nastavení systému sanitace a používání vhodných materiálů pro styk s potravinou. Inspektoři celkem u šesti provozovatelů zjistili, že nemělo označení názvem příslušné alergenní složky a u dvanácti vyznačení alergenů bylo s nedostatky.

Inspektoři těmto provozovatelům nařidila všechna pochybení napravit a dále s nimi proběhne správní řízení o uložení sankce. Na základě zjištění těchto prohřešků bude inspekce v kontrolách nadále pokračovat.

Podrobné výsledky této kontroly včetně jmen jejich provozovatelů naleznete na webu http://www.szpi.gov.cz/clanek/vice-nez-dve-tretiny-provozovatelu-napojovych-automatu-pri-prodeji-klamou.aspx


Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder