Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Kontroly farmářských trhů v Praze

Pracovníci Státní veterinární správy (dále jen SVS) v letošním roce provedli doposud 53 kontrol na 14 farmářských trzích na území hlavního města Prahy. Nedostatky odhalili ve 26 procentech případů.
Kontroly farmářských trhů v Praze

Celkem veterináři našli 13 pochybení.  U šesti z nich bylo uloženo opatření přímo na místě - zákaz dalšího prodeje a nařízení likvidace nevyhovujících produktů. Mezi nejzávažnější zjištěné prohřešky patřily prodej prošlého jídla a nabídka potravin, u nichž prodejce nedokázal doložit jejich původ. Dalšími přečiny byly např. nevhodné skladovací teploty, nedostatečná ochrana před kontaminací či nález potravin pocházejících z provozoven s pozastavenou činností.

Jednu „komplexní“ kauzu řešili Inspektoři na trhu na Palackého náměstí (pozn. Praha 2), kde se setkali s prodejem masných výrobků při teplotě 23 stupňů Celsia a to bez chladicího zařízení. „Potraviny volně ložené na pultě nebyly chráněné před kontaminací, na stánku chyběl odpovídající přívod vody. Nebyl uveden přesný obchodní název a adresa výrobce. SVS na místě zakázala prodávat všech 130 kilogramů masných výrobků. U 30 kilogramů špekáčků navíc nařídila likvidaci na náklady provozovatele,“ doplnil kompletní informace k případu Ing. Petr Majer zástupce mluvčího SVS.

Loni SVS v Praze navštívila celkem 17 farmářských trhů a uskutečnila 70 kontrol. Chybovost činila 24 procent. Do konce sezony 2019 ještě nějaký čas zbývá, kontroly budou pokračovat, a proto jejich výsledky ještě nelze označit za konečné.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder