Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Kvůli nedovoleným antibiotikům v medu podá Český svaz včelařů trestní oznámení

Trestní oznámení na neznámého pachatele chce podat Český svaz včelařů kvůli aféře s antibiotiky obsažené v medu společnosti Včelpo. Začátkem února tohoto roku se chce sejít valná hromada Včelpa, na níž se budou plánovat patřičné kroky, které mají zabránit stejným či podobným kauzám.
Kvůli nedovoleným antibiotikům v medu podá Český svaz včelařů trestní oznámení

Státní zemědělská a potravinářská inspekce na konci minulého roku našla zbytky antibiotik obsažená v medu od společnosti Včelpo. Šíření nebezpečeného medu potvrdily rozbory na zbytky antibiotik a ty jsou v tuzemsku zakázané. Farmakologicky účinné látky se používají pro léčbu včel a v medu se rezidua těchto látek nesmí vyskytovat, jelikož jeho požití v medu může vést ke vzniku rakoviny a genetickým vadám. Zákaz používání těchto látek se vztahuje také na ostatní země v EU.

Objevení antibiotik v medu u této společnosti neobjevila Státní zemědělská a potravinářská inspekce poprvé. Český svaz včelařů proto připravuje podat trestní oznámení na neznámého pachatele.

Podle informací, které poskytla předsedkyně svazu Jarmila Machová pro Hospodářské noviny se dosud neodhalený viník dopouštěl přimíchávat ukrajinský med s nedovolenými antibiotiky do českého medu. Valná hromada se kvůli tomu sejde začátkem února, kde přijme k opatření systémové změny.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder