Články v sekci Legislativa

Luštěninové výrobky se v obchodech i v jídelních lístcích stravovacích zařízení vyskytují stále častěji. Nicméně doposud zákon u části z nich nijak nedefinoval, jak konkrétně by měly vypadat. Finální podoba i kvalita jednotlivých produktů může být tedy rozdílná. Od letošního léta se to díky nové vyhlášce změní.

Od 1. ledna 2025 budou v tržní síti opětovně k dostání produkty s HHC, THCP a dalšími konopnými deriváty. Zmizí totiž ze seznamu zakázaných látek. Jejich užívání, prodej a držení už nebudou nezákonné. Nicméně nabízet je budou moci pouze specializované prodejny pro dospělé.

Potravinářská komora požaduje zákaz prodeje potravin pod nákupní cenou. Díky tomu prý spotřebitelé postrádají přehled o skutečné ceně zboží. Zástupci obchodníků naopak argumentují, že takovéto opatření by vedlo ke zvýšení cen základních potravin.

Rada Evropské unie tento týden přijala nová pravidla, jež mají pomoci se snížením odpadu z obalů. Od roku 2030 zřejmě zmizí balení potravin po porcích (např. smetany do kávy, omáčky atp.) i drobné drogistické výrobky, se kterými se setkáváme v hotelech.

Ministerstvo zemědělství připravilo novelu vyhlášky, jež se zabývá názvoslovím masných výrobků. Výrobci tvrdí, že třeba označení "řízek" by mělo být vyhrazeno pouze pro výrobky z masa. Komora se domnívá, že používání výrazů z masného průmyslu ze strany zastánců rostlinné stravy lze považovat za zavádějící a klamavé.

Dohoda mezi Evropskou unií (EU) a zeměmi Mercosur (Brazílie, Argentina, Paraguay, Uruguay) vyvolává u tuzemských zemědělců výrazné znepokojení, zejména kvůli případným hrozbám pro místní zemědělské odvětví.

Potravináři žádají, aby bylo na první pohled zřejmé, odkud jídlo pochází. Ani značka CZ na obalu totiž nezaručuje, že se jedná o výrobek z České republiky.

Státní veterinární správa (SVS) opětovně upozorňuje prodejce vánočních kaprů na povinnost ohlásit na SVS místo a čas, kde se bude jejich činnost odehrávat, a to minimálně týden před jejím zahájením.

Až doposud mohli výrobci nazývat marmeládou pouze výrobky z citrusových plodů. Naopak jako džem šlo označit směs přírodních sladidel, dužiny nebo dřeně jednoho či více druhů ovoce. Nová vyhláška nyní povoluje užití názvu marmeláda i pro džem.

V podzimním kole Sbírky potravin darovali Češi 572 tun potravin a 68 tun hygienických potřeb. Už tak neskutečná čísla ještě nejsou konečná, sbírka totiž skrze on-line obchody pokračuje až do 3. prosince 2024. Akce se zúčastnilo 2 250 prodejen a na pomoc jim ochotně dorazilo více než 5 400 dobrovolníků.