Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Ministerstvo v reakci na stávající situaci navýší limity pro školní jídelny

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) plánuje zvýšit školním jídelnám finanční limity na nákup potravin o 20 %. Tímto krokem chce zajistit, aby i při současném výrazném nárůstu cen vstupních potravin v kombinaci s inflací byly jídelny schopny dále kupovat kvalitní suroviny a zabezpečit správné stravování dětí, žáků a studentů.
Ministerstvo v reakci na stávající situaci navýší limity pro školní jídelny

„Co se týče přílohy vyhlášky k limitům pro ceny potravin v rámci školních obědů, MŠMT připravilo navýšení horního limitu o 20 %, přičemž počítáme s její účinností od února příštího roku. Chceme, aby děti v jídelnách jedly dobře a kvalitně. Chceme, aby školy měly větší prostor reflektovat to, co se děje na trhu s cenami potravin a udržely tak kvalitní školní stravování. Zvýšený horní limit je možnost, nikoliv povinnost. Naposledy byly finanční limity ve školních jídelnách navýšeny v září loňského roku, a to po přibližně deseti letech,“ sdělil náměstek sekce vzdělávání a mládeže Jan Mareš.

V současné době činí strop na oběd pro strávníka staršího 15 let 45 Kč. Maximální cena oběda pro děti do 6 let je 30 Kč, pro žáky základních škol (ZŠ) ve věku od 7 do 10 let je 39 korun a od 11 do 14 let 41 Kč.

MŠMT má také dotační program „Obědy zdarma“ na úhradu školních obědů žáků ZŠ, jejichž rodina se dostala do nepříznivé finanční situace. „Každopádně, vnímáme případný dopad na nízkopříjmové rodiny, pokračujeme proto v dotování školních obědů právě dětem z těchto rodin,“ uvedl Mareš. Loni podporu získalo cca 9500 žáků v 920 školách.

Vyhláška o školním stravování, která se momentálně nachází v mezirezortním připomínkovém řízení, stanoví podmínky organizace a poskytování školního stravování, rozsah služeb školního stravování, výživové normy a také rozpětí finančních limitů na nákup potravin pro stanovení výše úplaty za školní stravování v zařízeních školního stravování a školských zařízeních, popř. u dalších osob, které poskytují stravovací služby v zařízeních zřizovaných státem, krajem, obcí nebo svazkem obcí.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder