Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Na Litoměřicku platí mimořádná opatření v souvislosti s výskytem tularemie zajíců

Laboratorní rozbory potvrdily nebezpečnou tularemii u uhynulého zajíce. Státní veterinární správa přistoupila v místě nálezu k uplatnění mimořádných opatření a to po dobu následujících tří měsíců.
Na Litoměřicku platí mimořádná opatření v souvislosti s výskytem tularemie zajíců

Ohnisko identifikovali inspektoři v obci Mnetěš pod horou. Na nemocného zajíce upozornilo video z mobilního telefonu místní dívky, které zachytilo křeče zvířete a jeho malátný pohyb po poli. Původně měli veterinární lékaři podezření na otravu (pozn. výsledky zatím nejsou známy), ale analýza u tohoto jedince jednoznačně prokázala tularemii.

Tularemie se v přírodě objevuje velmi zřídka a její hlavní nebezpečí spočívá v tom, že je přenosná na člověka. Šíří se přímým kontaktem, například přes poraněnou kůži. „Nejčastěji onemocní myslivci nebo někdo, kdo manipuluje s nakaženou zvěří,“ vysvětluje Petr Pilous ředitel krajské veterinární správy. Dalším zdrojem přenosu se mohou stát hlodavci. „Pozor se musí dávat třeba při přespávání někde ve stohu, pro přenos stačí kontakt s moči myši, která je přenašečem,“ uvedl Pilous. Průběh samotné nemoci nelze jednotně definovat, mnohdy se jeví jako celkové onemocnění doprovázené vysokými teplotami, angínou či zápalem plic.

Postižená zvířata vykazují následující znaky: chybí jim plachost, trpí malátností, dají se snadno chytit. Ochranné pásmo v současnosti zahrnuje katastr obcí Mnetěš, Vražkov a Ctiněves. Zde platí zákaz odchytu zajíců a uživatele honiteb dostali bezpečnostní pokyny

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder