Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Nadlimitní množství pesticidu carboxin ve 22 tunách máku z Turecka

Státní zemědělská a potravinářská inspekce při jedné ze svých kontrol odhalila nevyhovující šarži máku, který obsahoval šestinásobně vyšší množství pesticidu carboxin, nežli povolují platné právní předpisy.
Nadlimitní množství pesticidu carboxin ve 22 tunách máku z Turecka

Vzorek inspekce zajistila ve skladu společnosti QUWAT GROUP s.r.o. v Třebíči. Odebrala jej z potraviny „Mák modrý – BLUE POPPY SEEDS, 4,45 kg/balení, země původu: Turecko“. Na základě laboratorního testování vyšlo najevo, že daná šarže obsahuje nadlimitní množství pesticidu carboxin, který se používá k ochraně rostlin proti houbovitým chorobám. Hodnota naměřená laboratoří činila 0,290 miligramů na kilogram, přičemž zákonem stanovená horní hranice pro koncentraci výše zmíněného pesticidu je 0,05 miligramů na kilogram.

Dovozcem nevyhovující zásilky o celkové hmotnosti 22 tun byla společnost QUWAT GROUP s.r.o. sídlící v Brně. Výrobcem je dle dokumentace firma YUMURTACILAR ZAHIRE TARIM ÜRÜNLERI SAN. TIC LTD.STI. z Turecka.

„Inspekce uložila dovozci okamžitý zákaz uvádění potraviny na trh, aby zamezila vstupu potraviny na český trh a případnému ohrožení spotřebitele,“ komentoval výsledek šetření mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva. S kontrolovanou osobou bude navíc v nejbližší době zahájeno správní řízení o uložení sankce.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder