Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Někteří farmáři po zavedení EET skončí

Nedávno schválený zákon zavádějící elektronickou evidenci tržeb (EET) podle organizátorů farmářských trhů a zemědělců negativně ovlivní oblíbené farmářské trhy.
Někteří farmáři po zavedení EET skončí

Chystaná evidence tržeb, kterou nedávno schválila Poslanecká sněmovna naráží na obavy prodejců na farmářských trzích, sníží počet prodejců i nabídku kvalitních výpěstků a regionálních potravin ve stáncích. Prodejce především odradí složitý systém administrace tržeb a nákladné pořízení potřebného zařízení k elektronické evidenci tržeb, a proto někteří drobní živnostníci raději činnost ukončí.

Prodejce na farmářských trzích bude odrazovat evidence jednoho prodaného jogurtu, dvou klobás nebo jednoho květáku. Organizátorka Hanáckých farmářských trhů v Olomouci Markéta Záleská je přesvědčená o tom, že někteří stánkaři kvůli této administrativní zátěži skončí, napsaly na svém portálu Lidovky.

Ministerstvo ovšem tvrdí, že EET nebude pro prodej farmářských produktů přítěží. Podle Asociace farmářských tržišť (AFT) se nabídka produktů sníží včetně její kvality. Farmářské trhy slouží pro malé pěstitele jako snadné místo, kde mohou své výpěstky či přebytky prodat. Spokojení jsou i zákazníci, farmářské trhy se totiž stávají v posledních letech velmi populární.


Farmáři prodávající své výpěstky budou mít povinnost používat EET až od února 2018. Mají tedy podle Ministerstva dostatek času na přípravu. Zahrádkáři, kteří budou prodávat své přebytky ze sklizně budou mít úplnou výjimku na EET, jelikož se podle státu nejedná o příjmy z podnikání.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder