Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Nelegální pojízdná prodejna drůbeže v Praze

Pracovníci Státní veterinární správy (SVS) byli upozorněni na pochybný inzerát nabízející drůbeží maso z „domácího chovu“, který se objevil na internetu. Na základě podnětu se tedy vydali do terénu a na jednom z uvedených odběrných míst se jim podařilo zadržet nelegální pojízdnou prodejnu.
Nelegální pojízdná prodejna drůbeže v Praze

Akce proběhla nedaleko obchodního centra v Praze v Letňanech. V kontrolovaném osobním vozidle inspektoři našli přes půl tuny jatečně upravených kuřat, kachen, hus a krůt. Drůbež ležela v hygienicky nevyhovujících boxech a chladící zařízení zde zastupovaly PET lahve se zmrzlou vodou. Maso nebylo nijak značeno a prodejce nebyl schopen doložit žádný doklad o jeho původu. Vzhledem k výše uvedeným zjištěním veterináři zásilku na místě znehodnotili barvou a nařídili prodejci, aby ji nechal na vlastní náklady zlikvidovat v asanačním podniku.

Podle inzerátu mělo jít o drůbež z vlastního domácího chovu, proto se inspektoři pustili do dalšího šetření. V místě, kde se měl chov nacházet, však objevili jen zástavbu rodinných domů. Hospodářství žádné. Zřejmě tak došlo k přečinu klamání zákazníků. V rámci kontroly byly navíc odebrány vzorky pro laboratorní rozbor. Ten ve vzorcích prokázal přítomnost salmonel. Na další výsledky se ještě čeká.

Prodejce čeká správní řízení, ve kterém mu za závažné prohřešky hrozí pokuta až ve výši 50 milionů Kč. SVS důrazně vyzývá spotřebitele, aby při nákupu masa byli opatrní a vždy se dožadovali informací o původu potraviny. Pozornost by měli věnovat také celkové hygieně prodeje, skladovacím podmínkách a ochraně potravin před kontaminací. Jakékoliv podezření pak mohou nahlásit příslušné krajské SVS.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder