Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Obejít EET? Půjde to těžko

Za měsíc mají hostinští posílat účtenky na finanční správu, a tak se s novou povinností vymýšlí, jak se jí vyhnout.
Obejít EET? Půjde to těžko

Zavedení elektronické evidence třžeb (EET) se kvapem blíží, a tak se s vlnou nevole vymýšlí, jak se povinnosti vyhnout. Nejednoho hostinského již napadlo, zda by šla EET obejít. Točit pivo do kelímku s tím, že si host vše vypije jinde, například v klubovně, kde byl ještě před časem hospodský sál. Přeměnit hospodu na pouliční stánek, který zatím nemusí podléhat elektronické evidenci tržeb není nejšťastnější nápad.


Stánky sice mají výjimku až do 3. fáze EET, konkrétně do března 2018, ale s hospodou to praktikovat nelze. Museli by se zbavit všech stolů a židlí a nesměla by provozovat toalety. Podobných nápadů se již objevila celá řada, ale hrozí za ně pokuty až do výše 200 tisíc korun nebo i vězení.


S obcházením EET to nebude pro podnikatelé jednoduché, je to jako riskovat jízdu na černu v MHD. Dříve nebo později proběhne kontrola a provozovatel bude muset nést následky. Podle vyjádření mluvčí finanční správy Petry Petlachové budou kontroly zaměřeny také na papírově oddělená zařízení a každý případ bude posuzován individuálně.


Pakliže by někdo provozoval podnikání bez živnostenského oprávnění, může mu úřad při odhalení uložit pokutu až do výše 50 000 korun, u živnosti řemeslné či vázané je to až 100 000 Kč a u koncesované živnosti je to dokonce až 200 000 Kč. Při skrytém podnikání většího rozsahu můžete skončit na rok ve vězení.


Ani výmluva, že vám často vypadává internet není důvodem k obcházení k EET. Účtenku je možné vystavit offline a při výpadku internetu bude mít podnikatel 48 hodin na zaevidování tržby.


Snahy jak obejít EET podle odborníků zcela nezmizí, je ale potřeba mít na paměti, že vyhýbání je protizákonné a velmi snadno odhalitelné.


Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder