Otazník nad chovy prasat
„Ve srovnání s předchozím rokem momentálně cena jatečných prasat klesla o 31 procent,“ uvedl ředitel Svazu chovatelů prasat Jan Stibal. Jedná se o takový propad, že se chov skutečně přestává vyplácet.
Hlavní příčinou je ztráta odbytu na výraznou část masa kvůli dlouhodobému uzavření jídelen a restaurací. K dalším problémům patří výpadky zaměstnanců v důsledku koronaviru či hrozba afrického moru prasat, která se objevila poblíž hranic s Německem a Polskem. „Jeho výskyt v populaci divokých prasat a omezení porážkových kapacit výrazně narušily rovnováhu na trhu s touto zemědělskou komoditou,“ prohlásil mluvčí Ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.
Velcí odběratelé z Asie zastavili dovoz vepřového od svých německých partnerů, díky čemuž nabídka prasat k porážce značně převýšila poptávku a tuzemským chovatelům způsobuje starosti s odbytem. „Propad ceny spolu s tím, že o prasata nebyl zájem, vedl řadu podniků k rozhodnutí, že s chovem prasat skončí,“ prohlásil mluvčí Zemědělského svazu Vladimír Pícha.
Počty hospodářských zvířat v Čechách prozatím stagnují, nicméně existuje reálný předpoklad, že v řádu měsíců klesnou. Selata se prasnicím narodí po necelých čtyřech měsících a porážka jatečných kusů probíhá cca ve věku šesti měsíců. „Od okamžiku připuštění prasnice do dodání na jatka to tak trvá téměř rok a v jeho průběhu už nejde konečná produkce nijak změnit. Takže očekáváme, že se celá situace ve stavech teprve projeví,“ vysvětlil Pícha.
Soběstačnost České republiky u vepřového masa přitom v současné době není ani poloviční.