Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Padla doposud nejvyšší pokuta za porušení zákona o významné tržní síle

Padla doposud nejvyšší pokuta za porušení zákona o významné tržní síle

Obchodní řetězec Globus ČR, k.s. se dle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže provinil proti zákonu o významné tržní síle, když v období od 6. března 2016 do 30. června letošního roku podmiňoval spolupráci s některými dodavateli smlouvou o zapojení se do systému Markant. Za to mu nyní byla vyměřena pokuta ve výši 183 187 559 Kč. Rozhodnutí doposud není pravomocné a Globus proti němu může do 15 dnů podat rozklad.

Systém Markant za úplatu poskytuje služby účetního a marketingového charakteru. Ty by si byli dodavatelé schopni zajistit sami. Kdyby ovšem na smlouvu nepřistoupili, hrozilo by jim jednostranné ukončení spolupráce ze strany Globusu. Úhradu některých poplatků za účast v daném systému Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vyhodnotil jako zakázanou praktiku tzv. zalistovacího poplatku. Jedná se o poplatek za to, že společnost přijme potravinu do prodeje v rámci svých provozoven. Navíc úřad zjistil, že dodavatelé v rámci zapojení se do systému platili i náklady za účast Globusu a ten tak čerpal nabízené služby Markantu zcela zdarma. Markant dodavatelům účtoval ještě další poplatek „k pokrytí služeb využívaných členskou společností v systému“. Toto chování bylo označeno za získávání plnění od dodavatelů bez protiplnění. Globus musí s těmito praktikami, které lze označit za vykořisťovací, přestat!

Paní Pavla Hobíková, mluvčí společnosti Globus, uvádí: „Naši zákazníci jsou pro nás na prvním místě a chceme všechny ubezpečit, že tato záležitost žádným způsobem neovlivní kvalitní služby, které jim Globus dlouhodobě garantuje. Skutečně je nám velice líto celé situace.“

Zákon o významné tržní síle u nás začal platit v roce 2010 a ze začátku byl odborníky kritizován. Celou věc prošetřovala i Evropská komise, nicméně k řízení s Českou republikou nedošlo. Během sedmiletého působení zákonu byla pokutována i společnost Kaufland v.o.s. (22 miliónů Kč), ale případ bude ještě projednávat Krajský soud v Brně.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder