Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Plzeňský kraj podporuje regionální potraviny

Za účelem podpory regionálních farmářů, řezníků, pekařů, mlékařů a ostatních výrobců vznikl nový projekt Skvělé jídlo Plzeňského kraje. Mezi jeho hlavní cíle patří propagace čerstvého jídla a podpora života na venkově.
Plzeňský kraj podporuje regionální potraviny

V praxi se jedná o brožuru obsahující mapku a seznam skoro 90 farem a producentů masa, mléka, vajec, medu, zavařenin, čokolády, pečiva, ovoce, atp., kteří prodávají své výrobky doma, ve farmářských obchodech či na farmářských trzích. Mnoho z nich zájemcům umožní si jejich hospodářství prohlédnout a část nabízí i ubytování. „Je to výběr těch nejšikovnějších. Mapa se samozřejmě bude nafukovat. Pohybuji se v tomto oboru 12 let a 99 % výrobců a jejich výrobků jsem osobně ochutnal. Vím nejen, jak to dělají, což je pro mě důležité, ale i jak to chutná a jak se chovají k zákazníkům,“ uvedl jeden z autorů projektu (pozn. organizátor plzeňských farmářských trhů) Tomáš Popp.

Podpora lokálních producentů má mimo ekonomického hlediska, včetně udržitelnosti života na venkově, význam i s ohledem na zdraví. „Pokud jíte produkty, které jsou zpracované co nejblíže spotřebiteli, dorostou v tu chvíli, kdy dozrát mají, je to to nejzdravější, co člověk může jíst,“ tvrdí Popp.

Obliba farmářských potravin zejména v posledních letech značně vzrostla. Trend nezastavila ani koronavirová krize. "Když lidé byli doma a byli nuceni vařit denně pro celou rodinu několik týdnů, zjistili, kolik co stojí a začali hledat kvalitnější produkty," prohlásil Popp. Jeho slova potvrdila i Dana Bělová z Kozí farmy Dřevec. V době karantény se farma zaměřila na déle zrající sýry a díky internetu získala více zákazníků, kteří už jí zůstali.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder