Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Polská vejce za dumpingové ceny drtí české drůbežáře

Chovatelé českých slepic mohou do konce roku uzavírat chovy. Drtí je velká konkurence z Polska.
Polská vejce za dumpingové ceny drtí české drůbežáře

Tuzemští chovatelé slepic dodávají řetězcům na tamní trh vejce výrazně levněji, než je jejich skutečná výrobní cena, čímž jsou producenti ve ztrátě. Podle Ministerstva zemědělství se cena za kus pohybuje 1,5 až 1,7 Kč. Levný dovoz z Polska by mohl do konce roku donutit uzavřít české chovy. Ministr zemědělství proto nabádá zákazníky, že by měli kupovat zejména česká vejce, která mají na skořápce natisknutý český kód.

Za dumpingové ceny se do České republiky vozí vejce z Polska. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky se vejce nabízejí především v obchodním řetězci Kaufland a Ahold, řekl to na středeční tiskové konferenci.

Povinnost nahlašovat musejí dovozci vajec, stejně jako dovoz živočišných potravin Státní veterinární správě (SVS) den před dovozem. Ve skutečnosti se podle ředitele SVS Zbyňka Semeráda toto pravidlo nedodržuje.

V českých supermarketech se vajec původem z Polska objevuje stále více. Podle ministra zemědělství má ovšem ČR kapacitu na to, stát se v produkci českých vajec soběstačná. Náklady na výrobu jednoho kusu se pohybují mezi mezi 1,50 až 1,70 koruny, zatímco vejce z Polska se podle informací Ministerstva dovážejí za 80 haléřů za kus. Česká dražší vejce tak řada supermarketů na své pulty nechce.

Zákazník, který chce nakupovat skutečně české vejce, musí krabičku s vejci otevřít a zjistit, zda jsou všechna označena kódem státu CZ. Předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá totiž upozorňuje zákazníky, že zatímco jednou můžete najít vejce česká, další den už tam mohou být vejce z dovozu.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder