Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Potravinářská inspekce odhalila rozinky s nadlimitním množstvím ochranotoxinu A

Státní zemědělská a potravinářská inspekce v rámci kontrol odebrala v prodejně JEDNOTA, spotřební družstvo v Suchdolu nad Lužnici vzorek rozinek, u kterých laboratorní analýza prokázala nadlimitní množství toxické látky ochranotoxin A.
Potravinářská inspekce odhalila rozinky s nadlimitním množstvím ochranotoxinu A

Konkrétně se jedná o výrobek „DLE GUSTA SUCHÉ PLODY – sušené ROZINKY“ v balení o hmotnosti 100 g s datem minimální trvanlivosti 22/11/2019, šarže: E05180193D 06, země původu Írán. Ty pro skupinu provozoven COOP vyrábí slovenská firma ENCINGER SK s.r.o.

Z rozboru v akreditované laboratoři vyšlo najevo, že obsahují 22,7 mikrogramů na kilogram látky zvané ochranotoxin A, což představuje více než dvojnásobné překročení zákonem povoleného maxima (10 mikrogramů na kilogram). Ochranotoxin A produkují plísně a při konzumaci takovéto potraviny by mohlo dojít k nežádoucím účinkům na lidské zdraví.

Inspekce nařídila okamžité stažení závadné šarže ze všech poboček obchodního řetězce a spotřebitelům, kteří mají nevyhovující šarži rozinek doma, doporučuje, aby ji nekonzumovali. S odpovědnou osobou bude zahájeno správní řízení o uložení sankce.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder