Potvrzeno – ohnisko ptačí chřipky na Příbramsku
Krajská veterinární správa obdržela od chovatele informaci o úhynu pěti hus ze svého malochovu, kde se mj. nacházelo také 16 slepic a 11 kachen. Inspektoři se ihned pustili do šetření případu, přijali předběžná opatření a uhynulou drůbež poslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. Ten u ní potvrdil ptačí chřipku H5 (pozn. na stanovení patogenity a přesné určení subtypu se v současné chvíli čeká). Zbylá drůbež v postiženém chovu musela být utracena. Okolo ohniska se nyní vymezí tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. Obě pásma podléhají mimořádným veterinárním opatřením, mezi něž patří omezení přesunu drůbeže, soupis chovů nebo zákaz pořádání hromadných akcí typu burza/výstava ptactva.
Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků, kteří je přenáší především trusem. Nákazu tak nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysoce patogenní viry ptačí chřipky pak u ptáků způsobují vysokou nemocnost a značné úhyny, což přímo i nepřímo způsobí ekonomické ztráty daného chovu.
Ve výše zmíněném případě ohniska chovatel nevyloučil, že jeho drůbež mohla přijít do kontaktu s volně žijícími vodními ptáky.
Aby drůbež nepřišla do styku s volně žijícími ptáky, doporučuje SVS chov v uzavřených objektech. Tam, kde toto řešení nelze realizovat, je třeba alespoň minimalizovat možnost kontaminace vody, krmiva a podestýlky např. umístěním vody/krmiva pod přístřešek, zasíťováním výběhů atp.