Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Potvrzeno – ohnisko ptačí chřipky na Příbramsku

Po více než čtyřech měsících se v České republice objevilo nové ohnisko ptačí chřipky. Konkrétně v malochovu drůbeže v obci Trhové Dušníky v okrese Příbram, Středočeský kraj.
Potvrzeno – ohnisko ptačí chřipky na Příbramsku

Krajská veterinární správa obdržela od chovatele informaci o úhynu pěti hus ze svého malochovu, kde se mj. nacházelo také 16 slepic a 11 kachen. Inspektoři se ihned pustili do šetření případu, přijali předběžná opatření a uhynulou drůbež poslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. Ten u ní potvrdil ptačí chřipku H5 (pozn. na stanovení patogenity a přesné určení subtypu se v současné chvíli čeká). Zbylá drůbež v postiženém chovu musela být utracena. Okolo ohniska se nyní vymezí tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. Obě pásma podléhají mimořádným veterinárním opatřením, mezi něž patří omezení přesunu drůbeže, soupis chovů nebo zákaz pořádání hromadných akcí typu burza/výstava ptactva.

Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků, kteří je přenáší především trusem. Nákazu tak nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysoce patogenní viry ptačí chřipky pak u ptáků způsobují vysokou nemocnost a značné úhyny, což přímo i nepřímo způsobí ekonomické ztráty daného chovu.

Ve výše zmíněném případě ohniska chovatel nevyloučil, že jeho drůbež mohla přijít do kontaktu s volně žijícími vodními ptáky.

Aby drůbež nepřišla do styku s volně žijícími ptáky, doporučuje SVS chov v uzavřených objektech. Tam, kde toto řešení nelze realizovat, je třeba alespoň minimalizovat možnost kontaminace vody, krmiva a podestýlky např. umístěním vody/krmiva pod přístřešek, zasíťováním výběhů atp.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder