Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Povinnost prodejců vánočních kaprů

Opět se blíží vánoční svátky a s tím spojený stánkový prodej kaprů. Státní veterinární správa (SVS) proto připomíná povinnost ohlášky zahájení činnosti, včetně času a místa, s předstihem minimálně sedmi dní.
Povinnost prodejců vánočních kaprů

Pro nahlášení je třeba vyplnit on-line formulář na webových stránkách SVS (pozn. zájemci o prodej živých ryb mohou daný formulář využívat ke komunikaci s SVS po celý rok). „Ačkoliv se nesplnění nahlašovací povinnosti může zdát někomu pouhou formalitou či zbytečnou byrokratickou zátěží, není tomu tak. Právě na základě těchto hlášení totiž SVS plánuje a následně každoročně provádí kontroly prodejců. Nenahlášení prodejci by se tak mohli vyhnout kontrole a tím mimo jiné ohrozit zdraví nakupujících,“ prohlásil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Seznam prodejních míst naleznete na webu SVS.

Před zahájením prodeje se prodejci musí seznámit s požadavky na samostatná prodejní místa, pravidly pro prodej živých ryb a s doporučeními pro osoby provádějící porážení ryb při prodeji.

Vyjma dodržování zásad (viz požadavky, pravidla a doporučení) se v průběhu posledních let SVS zajímá také o to, zda nedochází ke zneužití chráněného zeměpisného označení (Třeboňský kapr) či chráněného označení původu (Pohořelický kapr), tedy k přestupku „klamání spotřebitele“. Dále pak namátkově kontrolují pravdivost v případě užití značení tzv. Omega3kapra, jehož chov vyvinuli odborníci Jihočeské univerzity. Maso tohoto kapra obsahuje vyšší množství prospěšných nenasycených mastných kyselin.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder