Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Pravý čas ochutnat zvěřinu

Projekt Z lesa na stůl, jež společnými silami připravily Lesy ČR a Vojenské lesy a statky ČR, má za úkol přivést lidi ke konzumaci zvěřiny. Už od minulého týdne si na 65 prodejních místech můžete koupit jelení, dančí, srnčí, mufloní, bažantí, koroptví, zaječí či kančí maso.
Pravý čas ochutnat zvěřinu

Češi milují maso. Průměrná spotřeba činí více než 80 kilogramů na osobu za rok. V porovnání s jinými zeměmi však zvěřinu jíme pouze velmi zřídka (pozn. ročně připadá na člověka zhruba 1 kg).

„Že je maso ze zvěře ulovené ve volné přírodě nedostupné a drahé, je mýtus, který státní lesníci právě vyvracejí. Dodáme lidem z lesa na stůl maso v bio kvalitě, s jasným původem a cenou srovnatelnou s produkcí masa hospodářských zvířat,“ uvedl Josef Vojáček generální ředitel Lesů ČR. „Chceme také lidem ukázat, že se přípravy zvěřiny v kuchyni nemusí bát. Doporučíme řadu receptů od našich lesníků, ale i kuchařů z podnikových restaurací, kteří rozptýlí všechny obavy,“ prohlásil Petr Král šéf Vojenských lesů a statků ČR.

Zvěřina má sice specifickou chuť, nicméně také méně tuku a nemusíte se obávat ani její přípravy – rozhodně nepatří mezi komplikované. Lesní správy a zvěřinové závody nyní nabízí výše zmíněné druhy masa. „Regionálně se mohou ceny i nabídky lišit. Nejvíce lidé zaplatí za srnčí maso a dále za jelena či daňka. Nejlevněji nakoupí kančí,“ dodávají Lesy ČR. Pro zajímavost srnčí pořídíte v rozmezí 70 až 90 Kč za kilogram, kančí je pak cca o polovinu levnější.

Zvěřina se prodává čerstvá a neopracovaná, tzn. v kůži nebo peří. Dostupnost jednotlivých druhů je závislá na době lovu. Máte-li o maso zájem, kontaktujte vybrané prodejní místo (https://www.zlesanastul.cz/mapa/), poptejte se a následně si jej zamluvíte skrze objednávkový formulář.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder