Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Připomínka pro prodejce vánočních kaprů

Státní veterinární správa (SVS), stejně jako v předchozích letech, upozorňuje stánkové prodejce vánočních kaprů na povinnost ohlášky, kdy a kde budou ryby prodávat minimálně 7 dní před zahájením činnosti. Nahlášená místa zveřejní SVS na svých internetových stránkách.
Připomínka pro prodejce vánočních kaprů

Ohlášení prodeje kaprů se už řadu let provádí výhradně skrze on-line formulář na webu SVS. V případě zájmu o prodej živých ryb mohou prodejci daný formulář využívat ke komunikaci s SVS v průběhu celého roku. Před zahájením činnosti se stánkaři ze zákona musí seznámit s požadavky na samostatná prodejní místa a pravidly pro prodej živých ryb a doporučeními pro osoby provádějící porážení ryb při prodeji.

„Nahlášení prodejního místa není pouhou formalitou či zbytečnou byrokratickou zátěží. Na základě získaných informací o prodejních místech SVS každoročně provádí kontroly. Kontrolováni jsou přednostně ti prodejci, u nichž byly v předchozím roce zjištěny závady a také noví prodejci,“ prohlásil ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Pracovníci SVS v rámci kontrol stánků s vánočními kapry věnují pozornost mj. hygieně prodeje a dodržování welfare (dobrých životních podmínek) prodávaných ryb. Loni inspektoři zkontrolovali téměř 760 prodejců vánočních kaprů napříč celou Českou republikou. Pochybení odhalili ve 2,2 % případů, což je v porovnání s rokem 2021 lepší výsledek. Nejčastěji se jednalo o prohřešky proti hygieně při prodeji, několikrát se objevilo porušení zásad welfare nebo právě nenahlášení prodejního místa SVS.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder