Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Pro závažné hygienické prohřešky SZPI zavřela letos už 105 provozů

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) za první pololetí tohoto roku uzavřela celkem 105 provozů kvůli závažným hygienickým prohřeškům. Mezi nejčastějšími podniky to byly restaurace a další zařízení společného stravování.
Pro závažné hygienické prohřešky SZPI zavřela letos už 105 provozů

Za první pololetí tohoto roku uzavřela Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) celkem 105 provozů, nejčastěji restaurace a provozovny veřejného stravování. Inspektoři uložili zákaz užívání prostor přímo na místech v 47 případech. Hlavním důvodem byl zanedbaný úklid, jako silná vrstva mastnoty a prachu, odpadky i plíseň. V loňském roce inspekce uzavřela za první půlrok přes 130 provozoven, uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Zaměstnanci opakovaně zanedbávali úklid, což se projevilo na silné vrstvě mastnoty, prachu a zbytků jídla na podlaze. Nekončící špína a hnijící jídlo bylo i na kuchyňských zařízeních, podlaze i skladu potravin. Hlavním důvodem k uzavření byla plíseň na stěnách, nezvládnutý odvoz odpadků a podobné porušení závažných hygienických předpisů.

Podobné problémy se vyskytují i u některých maloobchodních prodejců, jako jsou supermarkety, večerky a další menší obchody. Kontroloři jich celkem uzavřeli 46. Inspekce nacházela potraviny okousané hlodavci a dlouhodobě zanedbaný úklid, to vedlo k nejčastějším příčinám uzavření obchodu.

Inspekce zahájila v důsledku nedodržení závažných hygienických předpisů s kontrolovanými osobami správní řízení o uložení pokuty. K neutuchajícím stávajícím výsledkům bude inspekce v kontrolách nadále intenzivně pokračovat i ve druhé polovině roku 2016, uvedl Kopřiva.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder