Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Prodejci borůvek zpozorněte

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v minulých letech zaznamenala četné stížnosti na praxi některých prodejců borůvek, kteří nabízeli své zboží v objemových jednotkách (litrech). Nyní se rozhodla zakročit.
Prodejci borůvek zpozorněte

Spotřebitelé nejvíce zdůrazňovali rozdíl v objemu při nákupu a po donesení domů. V některých případech činil pokles objemu až 20 %. Prodej na litry je prokazatelně méně spolehlivější než prodej v hmotnostních jednotkách (kilogramech). Jednou z příčin je i tzv. „setřesení“ borůvek, kdy kupující zároveň platí i za určité „množství vzduchu“.

SZPI proto upozorňuje prodejce nebalených borůvek na platné právní předpisy, podle kterých nesmí provozovatel poskytovat zavádějící informace o potravinách, především jde-li o jejich množství. To musí být určité, jednoznačné a ověřitelné. V letošní sezóně budou inspektoři požadovat, aby borůvky a další nebalené sypké ovoce bylo spotřebiteli nabízeno s cenou za jednotku hmotnosti. V případě zjištění pochybení mají v plánu působit preventivně a edukativně. Výjimku však tvoří opakované nevyhovující případy.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder