Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Prodejci stále porušují právní předpisy

Česká obchodní inspekce (ČOI) neustále řeší přestupky obchodníků. Za závažné považuje zejména prodej alkoholu a tabáku mladistvým.
Prodejci stále porušují právní předpisy

Za první čtvrtletí letošního roku proběhlo celkem 1778 kontrol, přičemž k pochybení s ohledem na platnou legislativu došlo v 940 případech, tedy v 52,9 %. Kromě pokut pracovníci ČOI uvalili zákaz prodeje na 2172 výrobků a zakázali užívání 134 kusů neověřených měřidel. Další stovky porušení zákona se týkaly ochrany spotřebitele – 430x prodejci neseznámili kupujícího s cenou nabízeného zboží, 405x bylo odhaleno porušení zásad poctivosti prodeje a 128x nevydal prodávající účtenku, přestože ji zákazník požadoval.

Porušení zákazu prodeje alkoholu a tabáku mladistvým zjistili inspektoři 81x (pozn. jedná se téměř o totožné množství jako ve stejném sledovacím období v roce 2019), z toho ve 26 případech šlo o prodej alkoholu, za který si prodejci vykoledovali pokuty v součtu za 6,8 milionu korun. „V rámci kontrolní akce byly k 33 kontrolám přizvány osoby mladší 18 let a 55 kontrol bylo provedeno v součinnosti s dalšími orgány státní správy. Jednalo se o Policii ČR, orgány hygienického dozoru, živnostenské úřady a Českou inspekci životního prostředí,“ uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. Nejčastějším prohřeškem vůči zákonu o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek je chybějící zjevně viditelný text o zákazu prodeje alkoholu osobám mladším 18 let. Jeden obchodník se dopustil přečinu s ohledem na zákon o spotřebních daních. Účtoval cenu nižší, než deklarovala tabáková nálepka.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder