Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Prozatímní bilance kontrol burčáku

Sezóna burčáku je v plném proudu a pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce vyrazili do terénu. Doposud zkontrolovali zhruba sto prodejen a odebrali 42 vzorků částečně zkvašeného moštu, nevyhověl pouze jeden.
Prozatímní bilance kontrol burčáku

Odebrané vzorky putovaly do brněnské laboratoře a jejich analýza je zaměřená především na množství přidané vody a cukru. Současně se pomocí metody analýzy izotopů uhlíku, vodíku a kyslíku zkoumá, jestli použité hrozny skutečně pochází z České republiky. Mluvčí SZPI Pavel Kopřiva uvedl, že na výsledky laboratorních rozborů se v některých případech čeká až šest týdnů. Nevylučuje tedy, že další chyby se mohou ještě objevit.

Další prohřešek zjistili inspektoři na provozovně ve foyer metra I. P. Pavlova v Praze, týkal se nesprávného značení. Cedule lákala na „burčák bílý nápoj z maďarských hroznů“. Podle platné legislativy však za burčák lze označit pouze nápoj z českých a moravských surovin.

Sankce hrozí i prodejcům, kteří nabízí zahraniční částečně zkvašený mošt pod alternativou názvu burčák, např. Burčáááák. Výše pokuty se v závislosti na závažnosti může pohybovat v rozmezí desítek tisíc (u lehčích případů) až po 50 milionů Kč (při nebezpečných či zdraví ohrožujících nálezech).

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder