Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Ruský zákaz dovozu drůbeže a vajec z ČR zrušen

Pozitivní zpráva pro české vývozce drůbeže a násadových vajec přišla z Ruska dne 23. října 2017. Došlo ke zrušení zákazu dovozu drůbeže a vajec z ČR, který byl v planosti od února letošního roku vinou výskytu vysoce patogenní ptačí chřipky na našem území.
Ruský zákaz dovozu drůbeže a vajec z ČR zrušen

Pozitivní zpráva pro české vývozce drůbeže a násadových vajec přišla z Ruska dne 23. října 2017. Došlo ke zrušení zákazu dovozu drůbeže a vajec z ČR, který byl v planosti od února letošního roku vinou výskytu vysoce patogenní ptačí chřipky na našem území.

Ústřední ředitel Státní veterinární správy pan Zbyněk Semerád říká: „Konec omezení ze strany Ruské federace je pozitivní zprávou. Již dříve na informaci o dobré nákazové situaci v České republice podobně zareagovaly i některé další země. Věříme, že v brzké době zruší omezení i zbývající státy.“

Embargo na dovoz drůbežích produktů z ČR nám udělilo celkem devět zemí. Doposud jej mimo Ruska zrušil v srpnu Hongkong a začátkem října i Izrael. Nejvíce se vyváží násadová vejce. Letos v prvním pololetí vývoz meziročně mírně klesl z loňských 51,7 milionů kusů na 46 milionů kusů.

Posledním vysoce patogenním ohniskem ptačí chřipky byl malochov drůbeže v Poseči na Karlovarsku a to v březnu letošního roku. Od té doby k nové nákaze na našem území nedošlo. Po třech měsících od odstranění posledního ohniska dostala Světová organizace pro zdraví zvířat veřejné prohlášení Státní veterinární správy České republiky o tom, že se na našem území tato nebezpečná nákaza již nevyskytuje. Začátkem září pak byla Česká republika uznána zemí bez této nákazy.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder