Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Státní veterinární správa odhalila maso z Polska nakažené salmonelou

Okamžité stažení přibližně 700 kg hovězího masa z Polska nařídila Státní veterinární správa poté, co laboratorní rozbory potvrdily, že obsahuje bakterie salmonely. V důsledku toho plánuje Ministerstvo zemědělství v průběhu dnešního dne vyhlásit mimořádná veterinární opatření.
Státní veterinární správa odhalila maso z Polska nakažené salmonelou

Zásilka téměř 700 kg masa polského původu s datem výroby 8. 2. 2019 a datem spotřeby 12. 3. 2019 od dodavatele Z. P. M. Bierniacki, 63-200 Jarocin, PL 30063801, číslo šarže E95853, u které výsledky odběru vzorků prokázaly přítomnost bakterie Salmonella enteritidis, byla dne 13. 2. 2019 dodána do skladu společnosti Frost Logistics a.s., Jesenická 619, Dolní Jirčany. Odtud v šestikilových baleních putovalo maso k dalším odběratelům a to do distribučního centra Makra v Kozomíně, velkoobchodu s potravinami Bikos v Olomouci, jídelny Kocourek v Brně, MP Krásno ve Valašském Meziříčí, do Pohořelic k podnikateli Petru Bzduchovi a na Slovensko do SK Tradičné v Lehotě pod Vtáčnikom. Inspekce momentálně zjišťuje, zda se maso dostalo do prodeje. Prozatím má potvrzenou informaci od velkoobchodu Bikos, který má kompletní dodávku stále na skladě a může ji předat k okamžité neškodné likvidaci.

Vzhledem k závažnosti situace, i s ohledem na nedávnou aféru ohledně polských jatek, budou v nejbližších hodinách vyhlášena mimořádná veterinární opatření. „Zásilka hovězího spodního šálu z Polska dovezená do České republiky obsahovala bakterie salmonely. Proto neprodleně vyhlásíme mimořádná veterinární opatření. Každý kus hovězího masa z Polska, který se k nám doveze, bude před uvedením na trh jeho dovozce povinen nechat laboratorně vyšetřit na zdravotní nezávadnost. Musíme zajistit bezpečnost pro naše spotřebitele,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Výše zmíněné bakterie mohou způsobit salmonelózu, což je nemoc projevující se především průjmem. Často ji doprovází horečka a další střevní obtíže. Pro zdravého člověka zpravidla nebývá onemocnění nebezpečné. Nicméně velká ztráta tekutin může ohrozit starší osoby, nemocné a malé děti.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder