Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Varování před mraženými filetami sumečka afrického z Vietnamu

Státní veterinární správa (SVS) získala ze sousedního Německá skrze systém rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) upozornění na zásilku mražených filet sumečka afrického původem z Vietnamu, u nichž laboratorní analýza odhalila přítomnost zakázané látky – leukomalachitové zeleně.
Varování před mraženými filetami sumečka afrického z Vietnamu

Na naše území bylo dodáno 10 125 kg nevyhovující potraviny: Mražené filety ze sumečka afrického, šarže B23-01904, s datem minimální trvanlivosti značeném ve formátu 01/12/2024. Jako výrobce zde figuruje Nguyen Thai Binh a příjemcem zásilky byla společnost Bidfood Czech Republic s.r.o.

U výše zmíněné šarže vyšetření prokázalo přítomnost nepovolené leukomalachitové zeleně, a to v množství dvojnásobně překračující povolený limit. Malachitová zeleň a její metabolizovaná forma - leukomalachovitá zeleň je léčivo používané proti ektoparazitům a plísňovým onemocněním. Patří však mezi látky, jejichž užití je u ryb určených k potravinovým účelům od roku 2000, nejen v Evropě, zakázáno.

SVS se podařilo zachytit 8 940 kg ještě ve skladu. K odběratelům, mezi něž patří zejména stravovací zařízení, se dostalo 1 185 kg. Ti byli o případu informování. V současné době probíhá stahování výrobku.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder