Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Vážné prohřešky prodejce zabíjačkových specialit na vánočních trzích v Opavě

Během kontroly vánočních trhů v centru Opavy zjistili veterinární inspektoři z Moravskoslezského kraje řadu závažných porušení předpisů u stánkového prodejce zabíjačkových specialita a dalších masných produktů.
Vážné prohřešky prodejce zabíjačkových specialit na vánočních trzích v Opavě

Prodejce nezajistil ochranu potravin před vnější kontaminací a část z nich skladoval v nevhodných teplotních podmínkách.

Problém inspektoři odhalili také u značení. Výrobky nabízené na stánku nebyly řádně označeny svým názvem, některé byly dokonce klamavě značeny jako „domácí“. Na ceníku u některých položek stálo: „Zakoupené zboží spotřebujte do pěti dnů od zakoupení“, přičemž přímo na etiketě, v informacích určených pro spotřebitele, bylo uvedeno nesprávné datum spotřeby.

Mezi další nevyhovující skutečnosti patřila absence informací o alergenech obsažených v nabízených masných produktech.

Z několika konzerv s „vepřovým masem ve vlastní šťávě“ prodejce sundal originální plechová víčka a vyměnil je za čistá neoznačená. Tyto konzervy nařídila SVS zlikvidovat.

Pokračování v prodeji inspekce povolila po odstranění závad. Nicméně kontrolovaného beztak čeká správní řízení, ve kterém mu hrozí pokuta až 10 milionů Kč.

U stánků téhož provozovatele byly v nedávné době zjištěny závady také na trzích v Karviné a v Hranicích (pozn. Olomoucký kraj).

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder