Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Ve školách bude zákaz prodeje umělých sladidel, kečupu i kofeinu

Ministerstvo školství navrhuje ve spolupráci s resortem zdravotnictví, aby se ve školních automatech a bufetech prodávaly obložené bagety bez majonéz, dresinků, hořčice i kečupu. S tímto krokem souhlasí Občanská iniciativa Skutečně zdravá škola, která záměr schvaluje, výhrady k tomu má Potravinářská komora.
Ve školách bude zákaz prodeje umělých sladidel, kečupu i kofeinu

Ve školách je také plánován zákaz prodeje potravin s obsahem umělých sladidel, kofeinu, iontových a energetických nápojů. Vyplývá to z návrhu vyhlášky, kterou připravilo Ministerstvo školství společně s resortem zdravotnictví.

Prodej nezdravých potravin a nápojů je ve školách zakázán. Nedovoluje to zákon, který začal platit od září minulého roku. V současné době chybí vyhláška definující jaký sortiment se může ve školních automatech a bufetech prodávat.

Záměrem této vyhlášky je podle Ministerstva snaha snížit nevhodné návyky dětí vedoucí k dětské obezitě a posílit je k rozvoji zdravého stravování. Problém s narůstající dětskou obezitou částečně souvisí s tím, že děti mají snadný přístup k energeticky bohatým potravinám. Dětem nepochybně také chybí pohyb, který je dáván do souvislosti s nadváhou.

Jak dokládá Česká školní inspekce, aktuální sortiment školních automatů obsahuje převážně čokoládové tyčinky a cukroviny. V automatech na teplé nápoje zase převládaly nápoje s obsahem kofeinu, dokonce i umělým sladidlem.

Návrh vyhlášky definující povolený sortiment ve školních automatech a bufetech má nyní za sebou připomínkové řízení. Po schválení by měla začít platit v únoru, kdy bude následovat několikaměsíční přechodné období pro školy a dodavatelé, aby se mohli podmínkám přizpůsobit.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder