Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Velký test! Šunky s nejvyšší kvalitou propadly

Dostatečný výběr šunek z kategorie masných výrobků lze na pultech sehnat prakticky v každém obchodu s potravinami. Zpravodajský portál MF DNES společně s Potravinářskou komorou ČR provedl rozbor šunek, avšak ty s nejvyšší jakostí, které jsou vrcholem špičkových výrobků v oblasti masných výrobků svou pověst nepotvrdily.
Velký test! Šunky s nejvyšší kvalitou propadly

Test se zaměřil zejména na obsah masa a podrobilo se mu dvanáct vzorků.

Celá akce se uskutečnila v akreditované laboratoři Statního veterinárního ústavu, která provádí testy stejným způsobem jako při oficiálních kontrolách. Z celkem dvanácti zařazených potravin do testu měly dvě šunky menší podíl čisté svalové bílkoviny a nesplnily tak závazné množství jak předepisuje česká legislativa. Dále čtyři šunky měly nižší podíl masa, než slibovaly na obalu výrobku.

Testované šunky se také posuzovaly podle chuti. Při degustaci sice ani jedna výslovně nepropadla, ale také žádná ničím nevynikala. Testujícím vadila například slanější chuť, špatná textura, vodnatost na povrchu, ale i téměř žádná vůně. Porota se celkem skládala z patnácti odborníků a nechyběli ani zástupci výrobců šunek.

„Na to, že to měla být ta nejvyšší jakost, jsem byl zklamaný, i když tu nebyly žádné extrémně špatné výrobky“. Jak uvedl podle zdroje MF DNES jeden testující z poroty Vojtech Ilko z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Výsledky hodnocení se známkovaly jako ve škole. V senzorickém testu bohužel šunky, které by měly být nejkvalitnější na trhu nedopadly s nejlepšími výsledky, průměrnou známku dostaly dvě mínus.

Za zmínku jistě stojí to, že vítězem se stala Selská šunka nejvyšší jakosti, vyrobená firmou LE & CO - ing. Jiří Lenc. Na poslední příčce žebříčku skončily hned dvě šunky, které nesou na obalu označení kvality Klasa, jedná se o Mysliveckou šunku firmy Váhala a šunku Mandolína ze Smíchovských uzenin. Umístění na konci si zasloužily díky nižšímu obsahu čisté svalové bílkoviny, než stanovuje česká legislativa.

Logem kvality Klasa byly dále označeny další dva výrobky, které dopadly v testu dobře.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder