Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Výpočet Nutri-Score má od ledna 2024 nový algoritmus

Nový algoritmus pro výpočet Nutri-Score, který vstupje v platnost od ledna letošního roku, zpřísní hodnocení části potravin. I nadále však zůstává tento sytém pro označování výživových hodnot na obalu potravin dobrovolným.
Výpočet Nutri-Score má od ledna 2024 nový algoritmus

Změny se zřejmě dotknou 30 až 40 % výrobků. Jmenujme např. cereálie. Nově pozitivní hodnocení A bude moci nosit pouze müsli bez cukru. Ve srovnání se současným hodnocením si pohorší i další snídaňové cereálie – Chocapic (z B na C), Special Ks (Kellogg´s, z B na C) či Lion (z C na D).

Nový výpočet by naopak měl přilepšit celozrnným moukám, tučným rybám i některým olejům (třeba olivovému nebo řepkovému).

Mnohem častěji se však potraviny dostanou o třídu níž. Odstředěné mléko bude nově patřit označení B namísto A, plnotučnému C oproti dosavadnímu B. Jediným nápojem, který se bude moci pyšnit hodnocením A je voda. Většina slazených nápojů změní hodnocení z B na C. Ještě více se nový algoritmus projeví u slazených jogurtů, ty mohou klesnout z hodnocení B dokonce na D.

Méně pozitivně se bude nahlížet také na červené maso, které bude mít v rámci výpočtu pouze 2 plusové body, kdežto drůbež nebo ryby až 7 plusových bodů.

Nutri-Score, které je umístěno na přední straně obalů potravin a má za úkol zprostředkovat spotřebitelům informace o výživových údajích, využívají také v Belgii, Francii, Lucembursku, Německu, Nizozemí, Španělsku a Švýcarsku.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder