Výsledky kontrol burčáku a částečně zkvašeného hroznového moštu za rok 2019
"Inspektoři uskutečnili kontroly u prodejců i u výrobců, a to zejména u těch, jejichž vzorky v minulosti nevyhověly požadavkům právních předpisů, a u nových dosud neprověřených prodejců, u nichž převládá stánková forma prodeje," uvádí ve zprávě tiskový mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Zvýšenou pozornost věnovali také podnětům od spotřebitelů.
Jedná se o nejhorší skóre za poslední čtyři roky. Pro srovnání – v roce 2018 nevyhovělo pět ze 44 testovaných vzorků, v roce 2017 sedm z 51 a v roce 2016 pouhé čtyři z 69. Navíc vzrostla i závažnost přečinů.
Analýzou neprošlo celkem deset vzorků, z nichž jeden propadl ve více hodnocených znacích. Třikrát bylo zjištěno ředění vodou a u stejného počtu se vyskytl nadlimitní přídavek cukru. Dvakrát laboratoř naměřila vyšší a dvakrát naopak nižší obsah alkoholu, než bylo deklarováno, a poslední prohřešek se týkal neodpovídajícího objemu (pozn. menšího).
Inspektor na místě zkoumá senzorické požadavky, mezi něž patří chuť, vůně a barva, dále pak řádné značení srozumitelné pro spotřebitele, doklady o původu zboží a hygienu prodeje. Laboratoř se zaměřuje na přítomnost syntetických barviv, ethanolu z přidaného cukru, množství přidané vody, obsah alkoholu, atp. Navíc dokáže odhalit také geografický původ hroznů, čímž zjistí, zda nedochází ke klamání spotřebitele nesprávným značením. Burčák je totiž národní legislativou chráněný tradiční výraz pro částečně zkvašený hroznový mošt vyrobený z hroznů vinné révy sklizené a zpracované na území České republiky v daném roce. Pod názvem „částečně zkvašený hroznový mošt“ se prodává charakteristikou tentýž produkt, nicméně ze zahraničních hroznů. Oba se smí na trh uvádět v období od 1. srpna do 30. listopadu.