Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Výsledky testů extra panenských olivových olejů nepřesvědčily

I v letošním roce se Státní zemědělská a potravinářská inspekce zajímala o skutečnou kvalitu extra panenských olivových olejů, které lze pořídit na našem trhu.
Výsledky testů extra panenských olivových olejů nepřesvědčily

Celkem se rozborům podrobilo 20 vzorků extra panenských olivových olejů dovážených z různých zemí. Analýzy byly prováděny jak v akreditovaných laboratořích Státní zemědělské a potravinářské inspekce, tak i v Laboratory of Olive Oil Tasting ve Slovinsku. Zaměřeny byly na dodržování fyzikálních, chemických a senzorických parametrů. V šesti případech oba instituty shledaly, že se nejedná o „extra panenské“ oleje, nýbrž o nižší kvalitativní třídu a došlo tak ke klamání spotřebitele nepravdivou informací na etiketě.

Tyto kontroly u nás probíhají už několik let, a přestože nejnovější výsledky jsou oproti minulým rokům příznivější, nelze je prohlásit za uspokojivé. Do České republiky se i nadále dováží oleje, jejichž kvalita neodpovídá kategorii uvedené na obalu. Proto inspekce slibuje pokračovat v kontrolách i v dalších letech.

Klamavé šarže Státní zemědělská a potravinářská inspekce nařídila stáhnout z prodeje a zároveň se připravuje na zahájení správní řízení o uložení pokuty.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder