Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

WHO doporučuje uvalit zvláštní daň na slazené nápoje

Světová zdravotnická organizace (WHO) v úterý vyzvala jednotlivé země, aby vlády uvalily zvláštní daň na slazené nápoje. Důvodem je boj proti obezitě, cukrovce a zubnímu kazu.
WHO doporučuje uvalit zvláštní daň na slazené nápoje

Světová zdravotnická organizace (WHO) včera vydala doporučení jednotlivým zemím, aby v zájmu v boji proti civilizačním onemocnění v souvislosti s nadměrnou konzumací cukru jako je obezita, zubní kazy nebo cukrovka vydaly zvláštní daň na slazené nápoje. Toto doporučení učinila v den Světového dne obezity.

Obezita u lidí se podle nasbíraných dat mezi lety 1980 až 2014 více než zdvojnásobila, uvádí ve zprávě WHO. Nadváhou podle zprávy trpí zhruba 40 procent dospělé populace. Cukrovkou pak dále trpí na 422 milionů dospělých. Česká republika patří ve srovnání s evropskou statistikou na přední příčky. Jenom v Česku žije 800 tisíc lidí, kteří mají diagnostikovanou cukrovku.

Návrh na zdanění slazených nealkoholických nápojů, koncentráty z ovocných šťáv nebo třeba sportovních nápojů WHO opírá o dobré výsledky se zavedenými opatřeními v boji proti kouření. Zdaněním by se také snížily náklady na zdravotní péči. Aby měla navrhovaná opatření dostatečný efekt, musela by se daň u slazených nápojů podle WHO zvednout alespoň o 20 procent.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder