Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Zálohované plechovky s minerální vodou

Díky projektu značky Mattoni a on-line supermarketu Košík.cz si Češi mohou zakoupit minerální vodu v zálohované plechovce. Záloha činí 3,- Kč.
Zálohované plechovky s minerální vodou

Již od ledna také výše jmenované společnosti nabízí i zálohované PET lahve. Překvapivě je upřednostňuje cca 70 % jejich zákazníků. Zálohování obalů momentálně řeší i Svaz pivovarů a sladoven, jak prohlásila jeho výkonná ředitelka Martina Ferencová.

V současné chvíli si zákazníci mohou koupit v zálohované půllitrové plechovce mohou pořídit perlivou vodu s příchutí citronu, která je dle Andrey Brožové PR manažerky Mattoni 187, aktuálně nejoblíbenější. „Jedná se o úplně první Mattoni v plechovce v celé téměř 150leté historii značky,“ informoval Alessandro Pasquale generální ředitel Mattoni 1873.

Loni se u nás prodalo 700 milionů plechovek, což představuje 100 milionový nárůst oproti roku 2018. Za posledních deset let se potom celkový počet plechovek prodaných v tuzemsku ztrojnásobil. Odhady EKO-KOMu hovoří o tom, že se vytřídí zhruba tři plechovky z deseti. V České republice bohužel nefunguje cirkulární systém, který by umožnil, aby se z použité PET lahve vyrobila nová nebo z použité plechovky další. „K efektivnímu nakládání s těmito nápojovými obaly jsou nezbytné legislativní změny, které umožní zavedení zálohového systému povinného pro všechny výrobce,“ prohlásila Brožová, jež působí zároveň jako mluvčí iniciativy Zálohujme.cz.

Lidovci navrhovali povinné zálohová PET lahví v září 2019, sněmovna jej však odmítla. Oproti tomu Slovensko systém zálohování plastových lahví a plechovek zavede od roku 2022.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder