Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Závěry kontrol burčáku a částečně zkvašeného hroznového moštu za sezónu 2021

V loňském roce Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) provedla 317 kontrol burčáku a částečně zkvašeného hroznového moštu (ČZHM). Porušení právních předpisů laboratorního hodnocení zjistila pouze u jediného vzorku.
Závěry kontrol burčáku a částečně zkvašeného hroznového moštu za sezónu 2021

Inspektoři navštívili celkem 254 prodejních míst, přičemž odebrali 61 vzorků k laboratorní analýze. Komplexní rozbor odhalil nesoulad u jednoho vzorku. Konkrétně se jednalo o ČZHM maďarského původu, jež nevyhověl v parametru obsah alkoholu.

Pro srovnání zmíníme výsledky z předchozích tří let – v sezóně 2020 SZPI odebrala k laboratornímu rozboru 59 vzorů, nevyhovělo 5 z nich; za rok 2019 bylo laboratorně hodnoceno 61 vzorků a nevyhovělo 10; v roce 2018 laboratoř vyhodnotila 44 vzorků a nevyhovělo 5.

Pracovníci SZPI dále shledali dohromady 135 porušení ostatních legislativních požadavků, např. chybějící/neplatné průvodní doklady, nedostatečná hygiena prodeje, užití klamavého značení „burčák“ u komodit nepocházejících z ČR (pozn. burčák je národní legislativou chráněný tradiční výraz, který lze použít výhradně pro částečně zkvašený hroznový mošt vyrobený z hroznů révy vinné sklizených a zpracovaných v České republice v daném roce a jeho prodej se uskutečňuje v období od 1. 8. do 30. 11.) aj.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder