Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Zdražení potravinářské pšenice se promítne do ceny pečiva

Svaz průmyslových mlýnů ČR avizuje zdražení chleba a pečiva. Na vině je rostoucí cena pšenice.
Zdražení potravinářské pšenice se promítne do ceny pečiva

„Projevuje se přebytek krmné pšenice a vytváří se tlak na zvyšování ceny pšenice potravinářské, o kterou je navíc velký zájem v zahraničí. Neříká se nám to lehce, ale zářijové ceny potravinářské pšenice jsou již o 200 Kč za tunu vyšší než loni,“ řekl představitel svazu Pavel Filip.

Letošní úroda patří s ohledem na množství k solidním, nicméně to neplatí pro jakost. Analýza odhalila podlimitní hodnoty základních kvalitativních ukazatelů, jež nelze změnit pomocí technologie výroby. Už nyní můžeme s jistotou konstatovat, že průměrné ceny potravinářské pšenice v období 2020 až 2021 (pozn. končící červnem) budou vyšší než v předcházejícím roce. Očekává se pozvolný růst nicméně i tak hovoříme navýšení v rozmezí 300 až 400 Kč za tunu. Cena potravinářské pšenice podle informací Státního zemědělského intervenčního fondu činila loni v červenci v průměru 4087 Kč za tunu.

Svaz průmyslových mlýnů ČR na svých webových stránkách uvádí, že je rozhodujícím zpracovatelem obilí pro lidskou výživu v České republice, výrobcem mlýnských výrobků a těstovin. Čítá 28 členů a zahrnuje 32 průmyslových mlýnů, dále čtyři průmyslové těstárny, dva podnikatelské subjekty z oblasti služeb pro mlýny a sedm fyzických osob (pozn. odborníků). Členové svazu navíc řídí 23 průmyslových pekáren.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder