Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Africký mor prasat v ČR; aktuální informace ke dni 20. 8. 2017

Nemoc je přenosná pouze mezi prasaty domácími a divokými, není nakažlivá pro člověka ani další živočišné druhy.
Africký mor prasat v ČR; aktuální informace ke dni 20. 8. 2017

Oproti posledním zprávám ze dne 31. července 2017 se situace ohledně výskytu afrického moru prasat změnila následovně. K 17. srpnu Státní veterinární správa ve Zlínském kraji hlásí 159 uhynulých divokých prasat. U 90 kusů byla potvrzena nákaza, a to na katastrálních územích, kde už dříve nemoc potvrdily, a u 69 případů byly výsledky vyšetření negativní. Co se týče odlovených divočáků v zamořené části oblasti, ve které se může lovit, jejich počet je 96 a u žádného z nich nebyl shledán virus AMP. 

V oblastech s intenzivním odlovem, které mimořádná veterinární opatření vymezila od Brna dálnicemi D1 směr Ostrava a D2 směr Lanžhot, doposud odstřelili 1917 divokých prasat. Nejpočetnější odstřely hlásí okresy Kroměříž, Uherské Hradiště a Vsetín. I zde byl výsledek ve všech testech na nemoc afrického moru prasat negativní. Dne 15. srpna došlo k novele, která všem uživatelům honiteb nebo oprávněným účastníkům lovu nařizuje předání vývrhů osobě oprávněné k nakládání s vedlejšími živočišnými produkty např. asanačním podnikům, kompostárnám. Jednotlivé kusy musí být vloženy do kafilerního boxu a to nejlépe 48h po odlovu, nejpozději však do 60h. Zlínský kraj v současnosti vydal povolení pro umístění 30 kafilerních boxů, zbylých deset žádostí je ve zpracování. Vedlejších živočišných produktů jako kostí, kůže, atp. se nově povinnost netýká. 

9. srpna se konalo jednání „Národního centra tlumení nákazy“, kde bylo dohodnuto, že zástřelné pro myslivce v zelené zamořené oblasti se zvyšuje na 2000 Kč. Toto opatření má sloužit jako motivace. V souvislosti s tím se tipují místa, kde bude povolené vnadění a umísťována odchytová zařízení. Zákaz lovu divokých prasat naopak přetrvává v červené zóně zamoření.

Posledním významným krokem je vydání mimořádného veterinárního opatření č. j. SVS/2017/091405-Z, ze dne 1. srpna, které zakazuje vybraným zemědělských podnikům sklízet plodiny až do konce letošního roku proto, aby poskytly úkryt pro divoká prasata. Celkově se opatření vztahuje na cca 115,5 ha 4 podnikatelské subjekty. O vývoji situace a případných dalších opatření budeme informovat.

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder