Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Jak zacházet s potravinami

Nákup potravin je nedílnou součástí chodu domácnosti. Víte však, kde a při jakých teplotách je správně skladovat?
Jak zacházet s potravinami

Domácnost lze rozdělit do tří skladovacích zón: suché, chlazené a mrazicí. Při troše štěstí máte k dispozici také sklep. Ten bychom brali jako nadstandardní čtvrtou tzv. chladnou zónu. Suchá zóna představuje místnost, která má nízkou vlhkost a kde se teplota pohybuje mezi cca 18 až 20°C. Jedná se např. o police a regály v kuchyni, prostory v kuchyňské lince či dobře odvětrávanou spižírnu. Zde se nejlépe bude dařit sušenému ovoci, sypkým potravinám typu koření, mouka, sůl, cukr, luštěniny, těstoviny a rýže. Doporučujeme přendat je do čistých, perfektně těsnících dóz, neboť i obal hodně ovlivní jejich živostnost. Ve spíži jako takové dále skladujeme ořechy, konzervy, olej, ocet, čokolády a sušenky. Své místo si zde najde také chléb a pečivo. Např. chlebu, oproti pocení a následnému plesnivění v mikrotenovém sáčku, svědčí zabalení do plátěné utěrky.

Většina čerstvých potravin vyžaduje pro zachování své kvality teploty do 5°C, tzn. do lednice s nimi. Patří sem maso (včetně ryb), zákusky, uzeniny, sýry a další mléčné výrobky, některé druhy ovoce a zeleniny. Důležité je číst obaly a hlídat data spotřeby. Ta platí pouze do doby, než výrobek otevřete. Univerzální odpověď, jak dlouho zůstane potravina poživatelná poté, neexistuje. Každopádně se vyvarujete všemu, co vykazuje změny barvy, vzhledu nebo vůně.

Zmrazování představuje šetrný způsob úchovy potravin. Šetří čas a ponechává potravinách jejich nutriční hodnoty. Minimální teplota v mrazáku by měla činit -18°C. Z pohledu energetických nároků je vhodné umístit ho do chladnějšího prostředí s teplotou kolem 10°C. Nejlepší je zmrazovat čerstvé potraviny. Vždy musí mít obal (mikrotenový sáček, alobal, plastová nádoba). V těchto podmínkách vydrží až šest měsíců. Výjimku tvoří tepelně upravené potraviny, které bychom měli zkonzumovat dříve.

Poslední chladná zóna mívá lehce zvýšenou relativní vlhkost a teplotu okolo 12°C. Tyto prostory využijeme pro uskladnění ovoce, zeleniny a brambor. Co se prvních dvou jmenovaných týká, tak ty můžeme uložit i do lednice. Pozor však na určité druhy ovoce, které jsou na nízké teploty háklivé a následně u nich dochází ke změně barvy, vzhledu a chuti jako např. banány, avokádo, mango či ananas. Sklep je také ideální pro balené nápoje (pozn. limonády, mošt, pivo, víno), kterým škodí přímé světlo a kolísání teplot.

Závěrem přidáme pár zajímavostí. Pachy z okolí, krom česneku/cibule, výborně pohlcuje čaj. Tuto vlastnost oceníte například k odstranění nežádoucích zápachů v potravinové skříňce. Ovoce s jadérky by v lednici mělo vydržet 10-20 dní, pokud má pecky tak 3-10 dní a bobule v rozmezí 2 až 10 dní. Nikdy nenechávejte v bezprostřední blízkosti syrové potraviny a ty, jež jsou připraveny ke konzumaci (např. chlebíčky, saláty). Vždy dbejte na jejich samostatné zabalení. Vyhnete se tak riziku kontaminace mikroby.

 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder