Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Loňské počasí zapříčinilo zdražení zeleniny až o 80%

Jistě jste v obchodech zaregistrovali vyšší ceny zeleniny. Na vině je především sucho a teplo, které v loňském roce negativně ovlivnilo celkovou úrodu. Podle údajů Českého statistického úřadu meziročně vzrostla cena některých druhů zeleniny až o 80%.
Loňské počasí zapříčinilo zdražení zeleniny až o 80%

V Čechách se zelenina pěstuje přibližně na 10 až 11 tisících hektarech půdy a tuzemská produkce pokryje pouze cca 35% spotřeby v Česku. Zbytek dovážíme. Mezi naše největší dodavatele v rámci tohoto sortimentu patří Nizozemí a Španělsko (rajčata, salátové okurky, papriky, česnek, mrkev a cibule) nebo také Polsko (cibule, zelí, řepa, ředkvičky, kedlubny a květák), dále pak Německo a Itálie. Loni zahraniční obchod v této kategorii plodin vykazoval schodek 11 miliard.

Klimatické problémy se však netýkaly pouze České republiky, zasáhly celou Evropu a i to se samozřejmě promítlo do cen zeleniny. Nejvíce podražila cibule, brambory a petržel. Například v únoru 2018 jste sehnali 1 kg cibule v průměru za 12,8 Kč, letos za stejné množství zaplatíte průměrně 25,46 Kč. „Naše ceny kopírují situaci v zahraničí. Ve chvíli, kdy končí pěstitelská sezona, jsme odkázáni na skladovací kapacity. Protože nejsou dostatečné, tak velkou část spotřeby kryjeme dovozem a cena odpovídá cenám na evropských trzích,“ vysvětluje předseda Zelinářské unie Ing. Petr Hanka.

Cenová hladina by se měla postupně snižovat s příchodem produktů z letošních sklizní. První z nich jsou očekávány v nejbližších týdnech.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder