Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Meziroční nárůst podílu českých jablek v obchodních řetězcích vs. problematika vysokých obchodních přirážek

V minulém týdnu se na Ministerstvu zemědělství uskutečnil kulatý stůl k problematice jablek v tržní síti. Do diskuse se zapojili zástupci Potravinářské komory, Agrární komory, obchodních řetězců i Ovocnářské unie.
Meziroční nárůst podílu českých jablek v obchodních řetězcích vs. problematika vysokých obchodních přirážek

Mezi projednávaná témata patřila konkrétní opatření v sektoru, výhled na další období či možnosti, kterými docílit, aby z české krajiny neubývaly sady a podnikání v ovocnářství přinášelo výnosy.

„Slíbil jsem, že se budeme postupně věnovat rozboru cen základních potravin. Po cukru a vejcích jsou na řadě jablka. Situace je zde velmi složitá, a to kvůli vysoké polské produkci (pozn. to vyprodukuje téměř polovinu jablek v Evropské unii). Ta kvůli ruským a běloruským sankcím míří hlavně na evropský trh, který je přesycený,“ uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Kácení jabloňových sadů v letošním roce postupuje rychleji než v minulosti. Bez povšimnutí by neměla zůstat skutečnost, že ovocnáři část sadů znovu neobnovují, ačkoliv je jim na výsadbu umožněno čerpat podporu. „Jen v loňském roce jsme ovocnářům poskytli podporu zhruba 450 milionů korun, podobnou částku máme připravenou i na letošní rok. Peníze je možné využít i na výsadbu nových sadů. Řešením tíživé situace našich ovocnářů nemůže být vykácet sady, které jsou pro naši krajinu tak typické, ale je potřeba společně hledat možnosti k větší efektivitě v tomto sektoru,“ prohlásil Nekula.

V roce 2022 činil podíl českých jablek prodaných obchodními řetězci 65 % (pozn. o rok dříve pouze 54 %). „Věřím, že tento trend bude pokračovat. K tomu je však nutné, aby zemědělci dokázali zvýšené náklady promítnout do výkupní ceny. Je totiž více než zvláštní, že jablka jsou zřejmě jedinou potravinou, která v loňském roce nezdražila, ale zlevnila. Přitom náklady se ovocnářům rozhodně nesnížily, spíše naopak. Ukazuje to bohužel na fakt, že obchodní přirážka na jablkách je dlouhodobě velmi vysoká, za posledních pět let průměrně 126 procent, a rozdělení zisku mezi pěstiteli a obchodníky je tak nerovnoměrné. Vyzval jsem proto dnes obchodníky, aby vytvořili takové podmínky, aby jim neubývali dodavatelé tolik oblíbených českých jablek,“ řekl Nekula.

V období od počátku roku 2021 do konce roku 2022 klesly ceny pěstitelů o 18,5 %, kdežto spotřebitelské ceny se snížily jen o 5 %. Z toho vyplývá, že větší část z koncové ceny zůstává obchodníkům na úkor pěstitelů.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder