Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Africký mor prasat v ČR; aktuální informace ke dni 17. 7. 2017

Státní veterinární správa před nedávnem poprvé informovala o historicky prvním výskytu afrického moru prasat u nás. Pro člověka nepředstavuje žádné velké nebezpečí.
Africký mor prasat v ČR; aktuální informace ke dni 17. 7. 2017

Na Zlínském kraji se musela do konce července porazit prasata určená na domácí porážku, jestliže nebyla dodržena bezpečnostní opatření, maso se pak bude moci z poražených prasat zkonzumovat pouze v domácnosti chovatele.

Situace ohledně afrického moru začíná být vážná. K datu 14.6. 2017 eviduje Státní veterinární správa 53 nalezených uhynulých divokých prasat. Nový nález byl potvrzen na katastrálním území v Lužkovicích. Celkem je registrováno a potvrzeno 31 případů, kde bylo úmrtí zvířete způsobené morem.

O den dříve, tedy ke 13.6. 2017 Státní veterinární správa evidovala 49 nalezených uhynulých divočáků. Celkem bylo potvrzeno 30 nálezů, z toho v 16 případech byly po vyšetření výsledky negativní. Jeden z nálezů byl pro špatnou situaci rozkladu nevyšetřen. Momentálně se čeká na výsledky ze dvou odebraných vzorků.

K tomuto dni vyhlásila Krajská veterinární správa pro Zlínský kraj mimořádnou situaci s následujícími opatřeními. Chovatelé domácích prasat určených k domácí porážce v okrese Zlín budou moci nadále zvířata chovat za dodržení následujících podmínek. Musí být absolutně zabezpečená před kontaktem s divokými prasaty. Chov musí být v uzavřeném prostoru bez výběhu. Nesmí být krmeni zelenou pící, nesmějí mít podestýlku ze slámy. Pro práci s prasaty musí mít chovatel vyčleněný pracovní oděv včetně obuvi.

Pakliže by chovatelé v zamořené oblasti nezajistili ve svých chovech výše uvedené podmínky, musejí všechna domácí prasata určená k domácí porážce nejpozději do 31. 7. 2017 porazit.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder