Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Africký mor prasat v ČR; aktuální informace ke dni 21. 7. 2017

Státní veterinární správa před nedávnem poprvé informovala o historicky prvním výskytu afrického moru prasat u nás. Pro člověka nepředstavuje žádné velké nebezpečí.
Africký mor prasat v ČR; aktuální informace ke dni 21. 7. 2017

Krajská veterinární správa žádá, aby při nálezu uhynulého prasete, byla co nejdříve kontaktované místně regionální pracoviště. Kontakty na krizové linky krajských veterinárních správ mají nepřetržitou pracovní dobu, jsou tedy dostupné 24 hodin denně.

Na základě rychle se šířícího moru, myslivci navrhují možný odlov divokých prasat na zamořeném území. Za odstřel by měli poté obdržet kompenzaci. Dále na návrh Českomoravské myslivecké jednoty byla státem vytvořená ohraničená oblast od dálnice D1 směrem od Brna k Vyškovu, dále dálnicí D-46 přes Olomoucko, poté dálnicí D35 k napojení na dálnici D1 směr Ostrava a Bohumín podél hranice s Polskem, dále po státní hranici na Slovensko až k přechodu Lanžhot a dále zpět po dálnici D2 do Brna s výjimkou zamořené oblasti stanovené mimořádným veterinárním opatřením vydaným krajskou veterinární správou Státní veterinární správy pro Zlínský kraj č. j.: SVS/2017/081368-Z v souvislosti s výskytem afrického moru prasat.

Myslivci také navrhují, aby mohli divoká prasata lovit pomocí technik, které jsou zakázané, konkrétně za použití umělého osvětlení.


Krajská veterinární správa pro Zlínský kraj také před nedávnem vyhlásila mimořádnou situaci s následujícími opatřeními. Chovatelé domácích prasat určených k domácí porážce v okrese Zlín budou moci nadále zvířata chovat za dodržení následujících podmínek. Musí být absolutně zabezpečená před kontaktem s divokými prasaty. Chov musí být v uzavřeném prostoru bez výběhu. Nesmí být krmeni zelenou pící, nesmějí mít podestýlku ze slámy. Pro práci s prasaty musí mít chovatel vyčleněný pracovní oděv včetně obuvi.

Pakliže by chovatelé v zamořené oblasti nezajistili ve svých chovech výše uvedené podmínky, musejí všechna domácí prasata určená k domácí porážce nejpozději do 31. 7. 2017 porazit.


Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder