Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Africký mor prasat v ČR; aktuální informace ke dni 29. 7. 2017

Státní veterinární správa před nedávnem poprvé informovala o historicky prvním výskytu afrického moru prasat u nás. Pro člověka nepředstavuje žádné velké nebezpečí.
Africký mor prasat v ČR; aktuální informace ke dni 29. 7. 2017

Ke dni 25. července tohoto roku eviduje státní správa na Zlínském kraji již 99 nahlášených případů uhynulých divokých prasat. Z toho velkého množství bylo laboratorně prověřeno 95 odebraných vzorků a čtyři čekají na výsledky vyšetření. Celkem podle výsledků z laboratoře bylo u 63 zvířat prokázáno úmrtí na rychle se šířící mor a 32 vzorků bylo s negativními výsledky.

Před několika dny byla jako prevence vytyčena tzv. oblast s intenzivním odlovem. Během 8 dnů bylo uloveno 522 divokých prasat. Z těchto odlovených divokých prasat je vždy odebrán vzorek, který je dále poslán na vyšetření do laboratoře na AMP. Žádný vzorek nebyl dosud pozitivní. Celkem s negativním výsledkem bylo 520 vzorků, z toho ve dvou případech nebylo možné pro patřičný rozklad vyšetření provést.

Krajská veterinární správa pro Zlínský kraj také před nedávnem vyhlásila mimořádnou situaci s následujícími opatřeními. Chovatelé domácích prasat určených k domácí porážce v okrese Zlín budou moci nadále zvířata chovat za dodržení následujících podmínek. Musí být absolutně zabezpečená před kontaktem s divokými prasaty. Chov musí být v uzavřeném prostoru bez výběhu. Nesmí být krmeni zelenou pící, nesmějí mít podestýlku ze slámy. Pro práci s prasaty musí mít chovatel vyčleněný pracovní oděv včetně obuvi.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder