Aktivní filtr témat
Všechny aktuality

Do roku 2027 měly být hotové přestavby obohacených klecí na voliérové chovy s větší rozlohou. Nyní Českomoravská drůbežářská unie ohlásila, že není reálné termín splnit a na trhu tak může část vajec chybět.

K prioritám vlády patřila reforma antimonopolního úřadu. Ta se ovšem do konce volebního období neuskuteční. Novinky ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (STAN), které měly posílit pravomoci úřadu, kabinet neodsouhlasil. Pro vládu přitom tato novela představovala jednu z nejdůležitějších zbraní v boji proti drahým potravinám.

Po pár týdnech obrat o 100 %. Ministerstvo zemědělství, v čele s Markem Výborným, rozhodlo, že vyhláška upravující názvosloví pro alternativy k masu není potřeba.

Až doposud mohli výrobci nazývat marmeládou pouze výrobky z citrusových plodů. Naopak jako džem šlo označit směs přírodních sladidel, dužiny nebo dřeně jednoho či více druhů ovoce. Nová vyhláška nyní povoluje užití názvu marmeláda i pro džem.

Ve středu dala vláda zelenou novele zákona o ochraně zdraví, která má zakázat prodej čím dál více oblíbených energetických nápojů dětem mladším 15 let.

Ministerstvo životního prostředí přemýšlí o sankcích pro domácnosti, které vyhazují příliš mnoho jídla. Pouhá edukace podle něj není dostatečná. Do roku 2030 má totiž Česko dle závazku vůči Evropské unii snížit plývání v domácnostech, obchodech a gastronomii o třetinu.

Ministerstvo zemědělství (MZe) bude skrze Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci (SZPI) dohlížet nad uváděním nových psychomodulačních látek na trh. Novela zákona o návykových látkách přináší možnost jejich rychlého posuzování a zařazení na seznam zakázaných látek, které nesmí být prodávány osobám mladších 18 let. Současně novela sjednocuje dohled v sektoru otevřeného veřejného stravování pod MZe.

Novelu zákona o obalech, jejíž součástí je zavedení zálohového systému na PET lahve a kovové plechovky, schválila vláda. Záloha by měla činit 4 Kč, nicméně finální částku stanoví až vyhláška k novele.

V příštím roce lze očekávat nárůst cen potravin v celé Evropě. Na vině nebude inflace, nýbrž bruselská byrokracie. Výrobce potrápí sporná zelená opatření, která přinesou další administrativní zátěž a zvýší náklady spojené s produkcí potravin.

Evropská komise o rok odložila platnost nařízení proti odlesňování, které mělo vstoupit v platnost již od konce letošního roku. Potravináři si v souvislosti s nařízením nejvíce stěžovali na velký nárůst administrativy v souvislosti s prokazováním skutečnosti, že se jednotlivé podniky nepodílí na odlesňování.