Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Aktuální vývoj ohledně polského hovězího masa dovezeného do České republiky

Podle posledních informací zveřejněných Státní veterinární správou, se z celkových 300 kg, které byly do Čech dovezeny z nelegálních porážek nemocných krav v Polsku, ke spotřebitelům se dostala celá polovina.
Aktuální vývoj ohledně polského hovězího masa dovezeného do České republiky

Do Prahy doputovalo celkem 112 kg hovězího masa, z toho 56 kg zajistili kontroloři ve skladu. Z nich byly odebrány vzorky pro laboratorní analýzu na rezidua inhibičních látek, salmonelu a projdou také senzorickým posouzením. Většina výsledků bude známa zítra, nejdéle se bude čekat vyšetření salmonely a to minimálně do čtvrtka 7. února 2019. Zbylých 56 kg masa bylo prodáno do různých pražských restauračních podniků, kde již došlo k jejich spotřebě.

V řeznictví ve Varnsdorfu, Ústecký kraj, skončilo u spotřebitelů veškeré dovezené hovězí maso z problematických jatek a to o celkové hmotnosti 20 kg. Stejně tak skončili dvě várky masa (40 a 21 kg), které odebralo řeznictví v Kostelci nad Labem.

Posledních 107 kg původně směřujících do Nového Bydžova, Královéhradecký kraj, bylo vráceno dodavateli, který se o ně sám přihlásil po vypuknutí aféry.

Ceny polského hovězího masa nyní výrazně klesají. Do Polska dnes také přicestovali dva inspektoři Evropské komise, kteří mají za úkol osobně se seznámit s případem, pomáhat s šetřením a zjistit, zda zůstaly zachovány standardy Evropské unie. Ministr zemědělství Miroslav Toman avizuje: „Veřejnost nás velice silně tlačí k razantním opatřením, ideálně k zákazu dovozů z Polska, aktuálně přes mimořádná veterinární opatření, o kterých vážně uvažujeme.“ Konečné rozhodnutí ovlivní závěry Komise (EU). Každopádně od zítřka (tj. úterý 5. února 2019) stoupne intenzita kontrol kamionů s potravinami zejména, nikoli výhradně, z Polska. Pro vyšší efektivitu spojí síly veterinární lékaři, policisté a celníci.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder